Τρίτη Τρίτη Τρίτη Τσάμπιονς Λιγκ της UEFA

Τσάμπιονς Λιγκ UEFA - Τριμηνιαία Αποτελέσματα από 8/9 Απριλίου 2008

Βαρκελώνη 1 Σάλκε 0

Η Βαρκελώνη κερδίζει 2-0 στο σύνολο.

Η Μπαρτσελόνα κατέλαβε τη θέση της στο Champions League Semi Finals με ένα γκολ από την Toure Yaya σε 43 λεπτά. Ο Schalke έπαιξε πολύ καλά και ήταν άτυχος να μην πάρει περισσότερα από τον αγώνα. Αυτή δεν είναι η παλιά Βαρκελώνη, παρά το γεγονός ότι έφτασε στους ημιτελικούς, αυτό απέχει πολύ από μια πειστική νίκη, είχε φανεί διακεκομμένη στα δύο πόδια μεταξύ φήμης ότι υπάρχει πρόβλημα στο στρατόπεδο.

Η Puyol κρατήθηκε μετά από 64 λεπτά και θα χάσει τον ημιτελικό λόγω αναστολής.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεν τους περιμένει στους Ημιτελικούς και παρόλο που η Βαρκελώνη δεν έχει παραχωρήσει ακόμα στο Nou Camp σε αυτόν τον διαγωνισμό, θα έχουν ένα τεράστιο έργο μπροστά τους για να διατηρήσουν το ρεκόρ άθικτο.

1

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεν κέρδισε 3-0 στο σύνολο.

Ο Alex Ferguson έκανε αρκετές αλλαγές για το πόδι του πρωταθλήματος, ξεκουράζοντας πολλούς σημαντικούς παίκτες για το Premier League, έχοντας την πεποίθηση ότι το 2-0 από το πρώτο σκέλος θα ήταν αρκετό για να τους δει.

Αυτό το στοίχημα αποδείχθηκε σωστό, όταν μια κεφαλίδα καταδύσεων από τον Carlos Tevez, σε 70 λεπτά, αφού ο Hargreaves είχε εργαστεί βιομηχανικά στα δεξιά, διασχίζοντας από το byline για την Tevez για να διευθετήσει το θέμα.

Ο De Rossi έχασε χτυπήσει πέναλτι για την ιταλική πλευρά μετά από 29 λεπτά, και με αυτή την απουσία κάθε ελπίδας να επιστρέψει στον αγώνα. Το αποτέλεσμα ήταν σπάνια αμφιβολία, καθώς η United κυριάρχησε ως επί το πλείστον. Ο επικεφαλής της Ρόμα, Λουτσιάνο Σπαλέττι, θα χάσει τη λύπη του για να μην πάρει το παιχνίδι σε μια αποδυναμωμένη United πλευρά.

Λίβερπουλ 4 Άρσεναλ 2

Η Λίβερπουλ κερδίζει 5-3 στο σύνολο.

Ο Rafa Benetez εκκίνησε με τη μορφή 4-4-2. Η Λίβερπουλ φάνηκε πολύ ασταθής στην αρχή καθώς η Άρσεναλ πήγε μπροστά και κυριάρχησε στα πρώτα 15 λεπτά. Η Άρσεναλ σκόραρε πρώτο σε 13 λεπτά με γκολ από τον Diaby και τέθηκαν ερωτήσεις σχετικά με την τακτική του Rafa Benitez.

Φαινόταν ότι η πλευρά της Άρσεναλ ξεπερνούσε εύκολα το μεσαίο τμήμα. Η Λίβερπουλ δεν δημιούργησε καθόλου πιθανότητες μέχρις ότου η κεφαλιά του Σάμι Χάιπια πήγε για τον ισοσταθμιστή σε 30 λεπτά.

Ξαφνικά, άρχισαν να πιστεύουν ότι θα μπορούσαν να κερδίσουν και η Λίβερπουλ άρχισε να πιέζει την Άρσεναλ, η εμπιστοσύνη της οποίας φάνηκε να απομακρύνεται καθώς το κοινό έφτασε πίσω από τους κόκκινους. Όλες οι σκέψεις για τον αγώνα του διοικητικού συμβουλίου στο Anfield έπεσαν στην άκρη του δρόμου και αποδείχτηκε ότι ήταν μια πειστική απόδοση.

Η Λίβερπουλ σκόραρε και πάλι με καλό γκολ από τον Φερνάντο Τόρες σε 69 λεπτά.

Η Adebayor ισοφάρισε στα 2-2 στα 84 λεπτά ενάντια στην πορεία του παιχνιδιού.
Οποιεσδήποτε ελπίδες αναβίωσης εξαφανίστηκαν αμέσως μετά την κατάρρευση του Ryan Babel στο πλαίσιο της ποινής αμέσως μετά. Ο Gerrard σκόραρε από την πέναλτι. Οι επαναλήψεις αργότερα έδειξαν ότι ήταν απόφαση 50/50 και ο διευθυντής της Arsenal Arsene Wenger δεν ήταν ευχαριστημένος με αυτό σε μεταγενέστερες συνεντεύξεις.

Ο Ryan Babel ολοκλήρωσε τη νίκη μετά από ένα λαμπερό σόλο τρέξιμο λίγο πριν το τελικό σφύριγμα. Ένας ημιτελικός ενάντια στην Τσέλσι περιμένει.

Τσέλσι 2 Φενερμπαχτσέ 0

Η Τσέλσι κερδίζει 3-2 στο σύνολο.

Οι στόχοι από τον Michael Ballack στο 4ο λεπτό και ο Frank Lampard 3 λεπτά πριν από την πλήρη ανατροπή του πρώτου πόνου από την τουρκική πλευρά Fenerbahce για να δουν την Τσέλσι να φτάσει στον 3ο τελικό του Champions League σε 4 χρόνια. Ο Φενερμπαχτσέ έκανε ένα γενναίο αγώνα στον πρώτο τελικό του τριμήνου, αλλά δεν ήταν. Οι οπαδοί της Chelsea δεν ήταν απολύτως πεπεισμένοι, αλλά η νίκη τους εξασφαλίζει ότι θα υπάρξει σίγουρα τουλάχιστον μία ομάδα αγγλικής Premier League στον τελικό του Champions League φέτος.

Θα είναι αυτή η ομάδα Λίβερπουλ ή Τσέλσι; Θα είναι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ή θα επιστρέψει στο γυμναστήριο του Παγκόσμιου Παίκτη της Χρονιάς ο Lionel Messi να εξασφαλίσει ότι η Βαρκελώνη θα προχωρήσει στον τελικό στη Μόσχα;