EURO 2008 - Ημιτελικοί στον τελικό.
Ο τελικός του EURO 2008 λαμβάνει χώρα απόψε στη Βιέννη και είναι η Γερμανία και η Ισπανία που αγωνίζονται για το 13ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της UEFA.

Η Γερμανία θα ψάξει για το τέταρτο τρόπαιο των ευρωπαίων πρωταθλητών, από την έβδομη εμφάνισή τους στον τελικό, ενώ η Ισπανία θα ελπίζει ότι η δεύτερη νίκη της στον διαγωνισμό θα ήταν σε δύο τελικά πριν, χάνοντας το τελευταίο το 1984.

Έχοντας κερδίσει μια ετικέτα των σειριακών underachievers με την πάροδο των ετών, η Ισπανία έφτασε στον πρώτο μεγάλο τελικό τους για 24 χρόνια. Αναμφισβήτητα θα ενισχυθούν από την εμπιστοσύνη να σπάσουν κάποια jinxes κατά μήκος του δρόμου φτάνοντας τελικά πάλι επιτέλους και υποστηρικτές θα έχουν ενθουσιαστεί από μερικά από τα φανταστικά ποδόσφαιρα που έπαιξαν για να φτάσουν εκεί.

Η Γερμανία ξεκίνησε το τουρνουά ως αγαπημένο, αλλά η Ισπανία είναι αγαπημένη την ημέρα του τελικού. Ίσως αυτό να ταιριάζει ακόμα και με τη Γερμανία αυτή τη φορά, που σίγουρα θα σκεφτεί ότι δεν παίζει τόσο καλά στους Ημιτελικούς, αλλά η νίκη είναι ένα καλό σημάδι των αληθινών Πρωταθλητών. Για να είμαστε δίκαιοι, είναι συχνά, και γενικά σε όλη τη διάρκεια του τουρνουά η Γερμανία ήταν συνεπής και έχει περισσότερο από ό, τι έδειξε τι είναι σε θέση.

Μια καθυστερημένη δοκιμασία γυμναστικής για τον Michael Ballack θα καθορίσει εάν ο γερμανός καπετάνιος θα παίξει, αφού έχει πάρει ένα στέλεχος μόσχων στην εκπαίδευση. Η Ισπανία θα χάσει τον επιθετικό σκοπευτή τους Ντέιβιντ Βίλα, ο οποίος δεν θα εμφανιστεί λόγω τραυματισμού του μηρού που σημείωσε κατά της Ρωσίας.

------------------------------------------------------------------------------
Ημιτελικό
Γερμανία 3 - Τουρκία 2
Τετάρτη, 25 Ιουνίου 2008

Στον πρώτο ημιτελικό, ένας νικητής της τελευταίας στιγμής του Phillip Lahm έδωσε στη Γερμανία μια νίκη επί της Τουρκίας με 3 γκολ σε 2 και δημιούργησε μια θέση στον τελικό.

Ο Ugur Boral σκόραρε για την Τουρκία νωρίς πριν ο Bastian Schweinsteiger ισοσκελίσει για τη Γερμανία.

Ο Μίροσλαβ Κλοζ έκανε 2-1 για τη Γερμανία στο 79ο λεπτό, αλλά η Τουρκία εξισορροπήθηκε και πάλι με γκολ από το Σεμίχ. Φαινόταν ότι οι βασιλιάδες επιστροφής είχαν κάνει και πάλι, και θα μπορούσαν να συνεχίσουν να κερδίζουν, αλλά αυτή τη φορά ήταν η Γερμανία που είχε το στρίψιμο στην ιστορία. Ακριβώς όπως έμοιαζε με κάποιο επιπλέον χρόνο, ένας στόχος του Philip Lahm έστειλε τη Γερμανία στον τελικό.

Ήταν ένα δύσκολο αποτέλεσμα για την Τουρκία που ήταν η καλύτερη ομάδα για μεγάλο μέρος του παιχνιδιού. Σίγουρα είχαν ένα καλό τουρνουά αυτή τη φορά και ειδικά λαμβάνοντας υπόψη τους τραυματισμούς που είχαν κάνει πολύ υπερήφανοι.

Η Γερμανία έχει παίξει καλύτερα σε προηγούμενα παιχνίδια και θα πρέπει να αυξήσει το παιχνίδι τους στον τελικό, αν πρόκειται να πάρει το τρόπαιο στο σπίτι.

Ημιτελικό
Ισπανία 3 - Ρωσία 0
Πέμπτη, 26 Ιουνίου 2008

Οι στόχοι από τον Xavi, τον Daniel Güiza και τον David Silva έβαλαν την Ισπανία μέσα και κατά τη διάρκεια του πρώτου μεγάλου τρόπου από το 1964. Η Ισπανία έπαιξε με λίγη γεύση, αλλά οι Ρώσοι τελικά φαινόταν να εξαντλούν την ενέργεια, σε αυτά που ήταν ένα θαυμάσιο τουρνουά για αυτούς. Ήταν μόνο ένα βήμα πάρα πολύ μακριά αυτή τη φορά, και η Ισπανία εμπνεύστηκε αυτό το τουρνουά.

Η απώλεια του κορυφαίου σκόρερ David Villa για τον τελικό είναι μια ανησυχία, αλλά η Ισπανία πυροβολεί σε όλους τους κυλίνδρους σε όλους τους τομείς. Είτε ο Fernando Torres συνεργάζεται με τους Daniel Guiza ή Cesc Fabregas ξεκινάει με έναν σχηματισμό 4-5-1, έχουν καλές επιλογές.
----------------------------------------------------------------------------
Ο David Villa εξακολουθεί να είναι ο κορυφαίος υποψήφιος για τη χρυσή μπότα (4ος γύρος), με 4 γκολ του ανταγωνισμού, αλλά ο Lukas Podolski της Γερμανίας είναι στις 3 και πιθανότατα θα ξεκινήσει για τη Γερμανία μαζί με τον Klose.

Οι οπαδοί και οι πολίτες των δύο μεγάλων χωρών θα ελπίζουν ότι η ομάδα τους θα κερδίσει φυσικά και όσοι απολαμβάνουν απλά να παρακολουθούν καλό ποδόσφαιρο σίγουρα θα συμφωνήσουν ότι αυτές οι δύο ομάδες αξίζουν να είναι στον τελικό και θα ελπίζουν για κάποια συναρπαστική ψυχαγωγία απόψε.

Ήταν ένα μεγάλο τουρνουά και όλοι ελπίζουμε για ένα φανταστικό τελικό για να ταιριάξει. Για έλα.

UEFA EURO 2008 ΤΕΛΙΚΟ

ημερομηνία: Κυρ 29 Ιουνίου

στις: 1945 BST 1245 EDT

στο: Ernst Happel Stadion, Βιέννη

διαιτητής: Ρομπέρτο ​​Ροσέτι.

Οδηγίες Βίντεο: Ελλάδα - Τσεχία (1-0) | Ημιτελικά Euro 2004 (1080p HD) (Ενδέχεται 2024).