Γέφυρα Stamford, Λονδίνο.

(1-1 μετά το πρώτο πόδι)

Ο Τσέλσι κερδίζει 3-2 μετά από επιπλέον χρόνο σε ένα θρίλερ πέντε γκολ.

Τσέλσι - Λίβερπουλ - Ημιτελικός του πρωταθλήματος UEFA Champions League
Λεπτομέρειες σχετικά με την εικόνα: Τσέλσι - Λίβερπουλ - Ημιτελικός του πρωταθλήματος UEFA Champions League που εξυπηρετείται από το picapp.com

Η Λίβερπουλ και η Τσέλσι συναντήθηκαν στον Ημιτελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, δεύτερο χέρι χθες το βράδυ για τρίτη φορά σε τέσσερα χρόνια. Το επαθλο? Μια θέση στον τελικό εναντίον της Manchester United. Όλα ήταν έτοιμα για έναν συναρπαστικό αγώνα, το πρώτο σκέλος στο Anfield είχε αφήσει το πλεονέκτημα με την Chelsea, αλλά μόνο μόλις στο 1-1, η πλευρά του West London έχοντας εκείνο το ζωτικό στόχο μακριά προς όφελός τους.

Και οι δύο πλευρές έκαναν ελάχιστες αλλαγές στις ομάδες τους από το πρώτο σκέλος. Ο Frank Lampard επέστρεψε από συμπαθητική άδεια (μετά την πρόσφατη θλιβερή απώλεια της μητέρας του). Ο John Arne Riise ξεκίνησε στην αριστερή άμυνα για το Λίβερπουλ, ελπίζοντας να κάνει αλλαγές για το δικό του γκολ στο πρώτο σκέλος. Ο Yossi Benayoun ξεκίνησε στη θέση του Ryan Babel.

Τσέλσι: Τσεχ, Έσσεν, Κάρλολο, Τέρρυ, Άσλεϊ Κόουλ, Τζόρι Κόουλ (Άνελκα 91), Μπαλακ, Μακέλε, Λάμπαρντ (Σεφτσένκο 119), Καλού (Μαλούδα 70), Ντρογκμπά.
Τα υποκείμενα που δεν χρησιμοποιούνται: Cudicini, Obi, Alex, Belletti.

Στόχοι: Drogba 33, στυλό Lampard 98, Drogba 105.

Λίβερπουλ: Reina, Arbeloa, Carragher, Skrtel (Hyypia 22), Riise, Kuyt, Alonso, Mascherano, Benayoun (Pennant 78), Gerrard, Torres (Babel 99).

Τα υποκείμενα που δεν χρησιμοποιούνται: Itandje, Finnan, Crouch, Lucas.

Στόχοι: Torres 64, Babel 117

Κράτηση: Alonso, Arbeloa.

Υπόθεση: 38.900

Αναφ .: Roberto Rosetti (Ιταλία).

Το πρώτο εξάμηνο ήταν μια τεταμένη υπόθεση, όπως αναμενόταν όταν δύο γίγαντες του ποδοσφαίρου αντιμετωπίζουν ο ένας τον άλλον με τόσο υψηλά πονταρίσματα. Αρχικά η Τσέλσι έπαιξε για κατοχή και ενώ η Λίβερπουλ προχώρησε προς τα εμπρός, υπερασπίστηκαν καλά και βαθιά, γνωρίζοντας ότι η παραχώρηση ενός φιλοξενούμενου στόχου σε αυτό το στάδιο θα ήταν δαπανηρή.

Καθώς ο Chelsea έπαιξε τον εαυτό του στο παιχνίδι, άρχισε να πιάζει το Liverpool στην αντεπίθεση και πέτυχε πρώτο μετά από 33 λεπτά. Ο Frank Lampard πέρασε από ένα εξαιρετικό πέρασμα, το οποίο η Arbeloa απέτυχε να παρακολουθήσει. Ο Σαλώμον Καλού βρέθηκε στο διάστημα. Αν ήταν εκτός έδρας, ο βοηθός του διαιτητή δεν το είδε και έριξε με άσχημο πυροβολισμό, παραιτημένος από τον τερματοφύλακα του Λίβερπουλ Πέπε Ρήνα, αλλά ο Didier Drogba κατέστρεψε το ριμπάουντ.

Η Λίβερπουλ προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, αλλά η άμυνα της Τσέλσι ήταν σταθερή και πάντα έφεραν την απειλή της επίθεσης και το Λίβερπουλ ήταν νευρικός. Ήξεραν ότι έπρεπε να σκοράρουν, αλλά ένας στόχος δεν υλοποιήθηκε πριν από την ημίχρονο. Στο ημίχρονο ήταν 1-0 Τσέλσι και είχαν ένα πόδι στον τελικό.

Η Λίβερπουλ βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο ακόμα πιο αποφασισμένη και άρχισε να φτάνει στην Τσέλσι. Το δεύτερο εξάμηνο δεν ήταν σύντομο για τις πιθανότητες και για τις δύο πλευρές. Στα 64 λεπτά, ο Yossi Benayoun πήρε το καλύτερο από τον Didier Drogba και τον Salomon Kalou και έστειλε την κατάλληλη πάσα για τον εισερχόμενο Fernando Torress, ο οποίος με την ψυχραιμία του έσπρωχνε την μπάλα προς την αντίπαλη εστία.
Τσέλσι 1-1 Λίβερπουλ

Η Τσέλσι εκτοξεύτηκε στη δράση, πιστεύοντας ότι είχαν κερδίσει το παιχνίδι, και τώρα αντιμετωπίζουν την προοπτική του επιπλέον χρόνου, προωθούνται όλο και περισσότερο με το ταλέντο. Η Λίβερπουλ έπρεπε να υπερασπιστεί το θρήσκευμα.
15 λεπτά από τη στιγμή, ο Michael Essien πήγε σε ένα λαμπερό σόλο τρέξιμο προς τα δεξιά, σκόνισε αρκετούς υπερασπιστές στην περιοχή της πέναλτι, αλλά χτύπησε το πλευρικό δίχτυ.

Ο Jermaine Pennant ήρθε ως υποκατάστατο του Benayoun. Θα μπορούσε να δώσει τον ρυθμό κάτω δεξιά και τους επικίνδυνους σταυρούς που χρειάστηκε το Λίβερπουλ για να ξεκλειδώσει την άμυνα της Chelsea;

Δεν θα ήταν τόσο απλό. Καμία πλευρά δεν μπορούσε να σπάσει το αδιέξοδο, και ο πλήρης σφύριγμα ήρθε με τα αποτελέσματα ισορροπημένα στο Chelsea 1-1 Λίβερπουλ (agg 2-2) Επιπλέον χρόνος ήταν, όπως όλοι γνωρίζαμε ότι θα ήταν. Αυτό ήταν το είδος του ημιτελικού.

Στο πρώτο ημίχρονο του πρόσθετου χρόνου η Chelsea προχώρησε, υπήρξε απίστευτο δράμα όταν ο Michael Essien σκέφτεται ότι σημείωσε το νικηφόρο γκολ, γιορτάζει μακριά και ο βοηθός των διαιτητών σημείωσε τρεις παίκτες της Chelsea ως offside. Δεν θα μετράει!

Μόλις ένα λεπτό, η Τσέλσι κερδίζει πέναλτι όταν ο Μιχάλης Μπαλέκ έχει πιαστεί από τον Σάμι Χυυπία, δεν μπορεί να υπάρξουν διαφορές εδώ, ήταν σαφώς φάουλ! Βήμα εμπρός Frank Lampard.

98 λεπτά, ο Φρανκ Λάμπαρντ δείχνει καταπληκτική ψυχραιμία στο χτύπημα. Είναι μια συναισθηματική στιγμή καθώς τρέχει στη γωνιακή σημαία όπου γονατίζει και φιλάει το μαύρο περιβραχιόνιο του. Είναι ορατά, ο στόχος είναι ένα αξιοπρεπές αφιέρωμα στην πρόσφατα εγκαταλελειμμένη μητέρα του, καθώς γυρίζει πίσω στον κεντρικό κύκλο, δείχνει στον πατέρα του Frank Senior στο πλήθος. Τσέλσι 2-1 Λίβερπουλ (agg 3-2)

Ο Ryan Babel αντικαθιστά τον Fernando Torres και τίθενται ερωτήσεις σχετικά με τις τακτικές του Benitez. Ήταν ο Torres τραυματισμένος; Σε αυτό το στάδιο ήταν αβέβαιο, μπορούσαμε μόνο να το υποθέσουμε. Η Βαμπέλ είναι σε δράση σχεδόν αμέσως καθώς ο ηλεκτρικός ρυθμός του τον φέρνει στο πέναλτι και πέφτει ελκυστικός για μια ποινή - αλλά ήταν μια νόμιμη αντιμετώπιση.

Περίπου 105 λεπτά πέρασαν, μόλις 10 λεπτά από τον τελικό, ο Nicolas Anelka κατέκτησε τον ορίζοντα και τον έκοψε πίσω στον Didier Drogba για να βρει το δίχτυ στο κοντινό post. Σε αυτό το στάδιο, πρέπει να πιστέψετε ότι είναι παιχνίδι για Λίβερπουλ, αλλά η Λίβερπουλ έχει τη φήμη ότι κάνει ακριβώς αυτό.
Τσέλσι 3-1 Λίβερπουλ (agg 4-2)

3 λεπτά από το χρόνο, ο Ryan Babel σημείωσε μια θεαματική μεγάλη απόσταση. Οι οπαδοί του Λίβερπουλ ρωτούσαν τον εαυτό τους: "Είναι ακόμα δυνατό;" Δεύτερον φαίνεται ότι ο Τσεχ θα μπορούσε να το έσωσε. Η Βαμπέλ ήταν 30 μέτρα έξω και ο τερματοφύλακας της Τσέλσι επέτρεψε να γλιστρήσει μέσα από τα δάχτυλά του και στην πάνω γωνία. Αυτό σήμαινε ότι αν η Λίβερπουλ σκόραρε ξανά θα ήταν σχεδόν σίγουρα στον τελικό λόγω του κανόνα των φιλοξενούμενων.

Δεν ήταν να είναι, όμως, Chelsea κράτησε για τη νίκη μιας απολύτως συναρπαστική συνάντηση

Τσέλσι 3-2 Λίβερπουλ (agg 4-3)

Τελικό σφύριγμα Η Τσέλσι κερδίζει 3-2 (4-3 στο σύνολο).

Η Τσέλσι θα παίξει Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ στη Μόσχα στις 21 Μαΐου 2008.s

Οδηγίες Βίντεο: Ο Τάκης τρολάρει τον ΠΑΟΚ για το αφιέρωμα της UEFA!!! (Ενδέχεται 2024).